sobota, 30 października 2010

"Szeptem" Becca Fitzpatrick

 

Ostatnimi czasy w księgarniach aż roi się od wampirów i wilkołaków. Mnie, szczerze powiedziawszy, kompletnie nie pociągają kolejne, coraz to nowsze i coraz płytsze, książki o tego typu stworach. Jednakże każdy ma czasami ochotę na lekką lekturę, dlatego zdecydowałam się zajrzeć do powieści o bardzo tajemniczym tytule - "Szeptem". Zaintrygował mnie przede wszystkim pomysł na nowy "gatunek" postaci, a mianowicie anioły, z jakim dotychczas się nie spotkałam.

Główną bohaterką jest szesnastoletnia Nora, przeciętna, amerykańska nastolatka. Pewnego dnia w szkole pojawia się nowy uczeń - tajemniczy, nieziemsko przystojny Patch. Przypadek sprawia, że oboje lądują w jednej klasie, a co więcej - w jednej ławce. Nora nie może mu się oprzeć, pomimo, że chłopak jest cyniczny, ironiczny i denerwuje ją swoją bezpodstawną pewnością siebie. Niespodziewanie w życiu dziewczyny zaczynają dziać się dziwne rzeczy, których ona sama nie potrafi wytłumaczyć. Dopiero, gdy coś podpowiada jej, że mają one związek z Patchem, decyduje się na śledztwo - za wszelką cenę musi poznać jego przeszłość. Właśnie wtedy odkrywa przyczynę niecodziennych wydarzeń. 

WCIĄGA. Myślę, że tak naprawdę tylko to jedno słowo wystarczyłoby, żeby wypowiedzieć się na temat tej książki. Akcja jest wartka, momentami gna do przodu w bardzo szybkim tempie. Autorka postarała się o to, by przygody Nory pochłonęły czytelnika w 100%. Bohaterka stopniowo odkrywa prawdę, a napięcie przez cały czas rośnie. Jednakże w momencie, kiedy powinien nastąpić punk kulminacyjny, kiedy emocje powinny sięgnąć zenitu, jakiś element nie jest do końca dopracowany, przez co ja osobiście nie byłam zachwycona ostatnimi rozdziałami książki. Inną sprawą jest samo zakończenie, o którym niewiele mogę powiedzieć, bo Becca Fitzpatrick zastosowała typową w tej kwestii metodę - nie wyjaśnia nic, nie mówi o niczym konkretnym, właściwie ciężko coś takiego nazwać zakończeniem. Jednak wybaczam to autorce, bo słyszałam, że zapowiedziana jest kontynuacja "Szeptem".

Nie zapominajmy jednakże o najważniejszym aspekcie tej powieści. Mówię tu oczywiście o aniołach, które, niestety, nie zostały przez Panią Fitzpatrick zbyt wyraziście zarysowane. W tej kwestii zawiodłam się dość mocno, bo przecież to właśnie wątek aniołów zachęcił mnie do zaznajomienia się z książką. Króciutki prolog był obiecujący - dał mi nadzieję, że anioły faktycznie odegrają w powieści ogromną rolę i zostaną przedstawione z dużą dokładnością i precyzją. Ku mojemu rozczarowaniu, autorce najwyraźniej zabrakło na nie pomysłu lub po prostu od początku nie miała zamiaru zagłębiać się w ich naturę. Bardzo mi tego zabrakło, oczekiwałam dobrze wykreowanych, ciekawych postaci, a dostałam nieco papierowe, mało interesujące zarysy bohaterów. 

Myślę, że warto też wspomnień o szacie graficznej. Okładka mnie po prostu oczarowała! Przyciąga wzrok i zatrzymuje go na dłużej. To zdecydowanie duży plus, bo bardzo często (choć się do tego nie przyznajemy) oceniamy książkę właśnie po okładce. Moim zdaniem, w przypadku "Szeptem", oprawa graficzna zasługuje na szóstkę z plusem.

Podsumowując: wśród wielu innych książek dla młodzieży, "Szeptem" jest powieścią z tej wyższej półki i zdecydowanie warto poświęcić jej chwilkę uwagi. Czyta się przyjemnie, szybko i z dużym zainteresowaniem. Z chęcią sięgnę po kontynuację. Polecam, jeśli ktoś ma akurat ochotę na lekką, lecz dobrą lekturę. Taki przerywnik między ambitniejszymi pozycjami.

12 komentarze:

Jumi pisze...

zaznaczyłam, że przeczytam chociaż średnio lubię takie pozycje, tak samo jak ten wampirkowaty świat. Ale jeśli znajdę w bibliotece to może wezmę;) Chociaż pewnie będę narzekać na wyjaśnienie końcowe jak Ty, bo wtedy dla mnie książka jest niedopracowana;d zapraszam na nową notkę jeśli chcesz;)

Dominika Anna pisze...

dostałam ją na urodziny i muszę przyznać, że przeczytanie jej sprawiło mi mnóstwo przyjemności. faktycznie WCIĄGA ;)

Klaudia pisze...

Nie mogę dostać w bibliotece chociaż poluję na nią już od kilku miesięcy

Futbolowa pisze...

Hm, brzmi trochę banalnie - ostatnio to takie oklepane wątki. Ale skoro wciąga, to pewnie warto sięgnąć w ramach oderwania :)

Ania pisze...

Kiedyś planowałam przeczytać ale jakoś z tego zrezygnowałam. Może jeszcze kiedyś wrócę do tego pomysłu, jeśli będę chciała przeczytać taką lekką lekturę.

Jumi pisze...

założyłam jednak blog z recenzjami;d zapraszam ! http://sliwkowaczyta.blogspot.com/

Liliowa pisze...

Jumi - faktycznie, takie zakończenie sprawia, że książka wydaje się być niedopracowana, ale w tym przypadku przymykam na to oko, bo zapowiedziana jest kontynuacja.

Futbolowa - masz rację, tematyka mocno oklepana, ale dobrze, że to nie wampiry. ;)

Aleksandra pisze...

Okładka rzeczywiście świetna. Wcześniej nie byłam do tej książki przekonana, ale może się jednak na nią skuszę - jako taki przerywnik właśnie.

Susie pisze...

Zdecydowanie chcę przeczytać! Żeby tak czasu było więcej... ale się rozmarzyłam ;)

Klaudia pisze...

Przeczytałam, za jakiś czas pojawi się u mnie recenzja tej książki. Bardzo mi się podobała jednak trochę mnie irytowało nagłe znikanie Patcha. No cóż. Pozdrawiam :)

Meme pisze...

Kolejna wspaniałą pozycja... Ach jak dzisiaj weszłam do Empiku to nie mogłam oczu nacieszyć tym wspaniałym widokiem ;D

justilla pisze...

"Szeptem" czytałam i czekam na kontynuację... Nie wiem czy kupię, ale na pewno znajdę sposób by przeczytać.

W zasadzie też mi brak było aniołów, ale cóż... Może dostanę je w "Crescendo" ;)

Prześlij komentarz